Canterbury Bowling Club


2017 FIXTURES 


APRIL 2017

SAT

22

Men's Opening Day

H

2.30pm

W

President 146 - Captain 190

SUN

23

Ladies Opening Day

H

2.30pm

W

Chairlady 74 - Captain 82

MON

24

Major Carroll

H

2.00pm

G

TUES

25

WED

26

Tilmanstone

A

2.30pm

W

6T

Won 129 - 79      

THUR

27

FRI

28

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

28

EKMTL Barham

H

2.30pm

W

6T Mix

Lost 103 -105  (1-7)

SAT

29

 

 

 

 

SUN

30

 Jump to:   April   May     June    July   August   September


MAY 2017 



Jump to:   April   May     June    July   August   September


MON

1

Bank Holiday

 

 

 

 

 

 

TUES

2

Deal

A

2.30pm

W

 

5T

Won 42 - 36

TUES

2

 FOB Faversham

H

6.00pm

G

6T

 

Won 132 – 62  (6-2)

WED

3

Kent Police

H

2.30pm

W

6T

 

Lost 95 - 110

THUR

4

New Romney

H

2.30pm

W

6T

 

Won 105 -90

THUR

4

Aylesham & Snowdown

A

2.30pm

W

 

4/5T

Won 56 -33

FRI

5

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

5

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

6

Open Day (10.00am to 4.00pm)

H

 

 

 

 

 

SAT

6

EKMTL Ashford Town

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Lost 98 - 108 (3-5)

SUN

7

 

 

 

 

 

 

 

MON

8

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

TUES

9

Milton Regis

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Lost 48 -147

TUES

9

FOB Herne Bay

H

6.00pm

G

6T

 

 Won 99 - 91 (4-4)

WED

10

Betteshanger

A

2.30pm

W

 

3/4T

 Won 60 - 46

WED

10

Kearsney

A

2.30pm

W

6T

 

 Won 111 - 73

THUR

11

Hythe

H

2.30pm

W

 

4T

 Drew 56 - 56

FRI

12

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

12

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

13

Spring Fair

 

10.00am

 

 

 

 

SUN

14

Whitstable

H

2.30pm

W

 

6T

 Won 131 -70

MON

15

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

TUES

16

FOB Whitstable

A

6.00pm

G

6T

 

 Won 114 - 81 (6-2)

WED

17

EKMTL Minster

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Won 103 - 90 (5-3)

THUR

18

New Romney

A

2.30pm

W

 

6T

 Won  33 - 15

THUR

18

Dover League Ash

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Won 59 - 37 (10-2)

FRI

19

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

19

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

20

Centenary Cup

H

All Day

W

 

 

Rowena Leaming

David Rickard David Charlton

SUN

21

River

H

2.30pm

W

6T

 

 Won 87 - 78

MON

22

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

22

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

23

KCBA (Ladies) v Surrey County Ladies

H

1.30pm

W

 

6R

 

WED

24

Tilmanstone

A

2.30pm

W

 

3T

 Won 74 - 36

WED

24

NE Kent Police

H

6.00pm

G

5T Mix

 

 Won 94 - 73

THUR

25

Dover League Aylesham & Snowdown

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Lost 63 - 78 (2-10)

FRI

26

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

26

EKMTL Ashford Town

H

2.30pm

W

6T Mix

 


FRI

26

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

27

Lenham

H

2.30pm

W

4T

2T

 Men Won 73 -71

 Ladies Lost 7 - 39

SUN

28

Kearsney

H

2.30pm

W

6T

 

 Lost  68 - 91

MON

29

Bank Holiday

 

 

 

 

 

 

TUES

30

 

 

 

 

 

 

 

WED

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


JUNE 2017 



Jump to:   April   May     June    July   August   September

THUR

1

Aylesham & Snowdown

H

2.30pm

W

 

4/5T

 Lost 42 - 50

THUR

1

Sellindge

H

6.00pm

G

5T

 

 Won 94 - 71

FRI

2

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

2

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

3

EKMTL Birchington

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Won 112-82 (5-3)

SUN

4

Folkestone Park

A

2.30pm

W

5T

 

 Lost 82-84

MON

5

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

5

Dover League St Margarets

 

 

G

 

 

 Won 56-28

MON

5

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

6

Boughton

H

2.30pm

W

 

2T

 

TUES

6

Sellindge

A

2.30pm

W

 

2T

 

WED

7

Aylesham & Snowdown

H

2.30pm

W

6T

 

 Won 104-66

THUR

8

EKMTL Herne Bay

A

2.30pm

W

6T Mix

 

Lost 100-112 (2.5 - 5.5)

FRI

9

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

SAT

10

Victoria Park

A

2.30pm

W

6T

 

 Won  101-89

SUN

11

KCBA Div 4 2 Wood singles

H

All Day

 

Both

Greens

 

MON

12

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

12

Dover League Kearsney

 

 

G

 

 

 Won 50-27

MON

12

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

13

EKMTL Faversham

H

2.30pm

W

6T Mix

 

 Drew 95-95 (3-5)

WED

14

Ash

H

6.00pm

G

5T

 

 Lost 66-88

THUR

15

Dover League Gateway

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Lost 71-91 (4-8)

FRI

16

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

SAT

17

Millenium Cup at Faversham

A

10.00am

W

 

 

Winners 

SAT

17

Deal

A

2.30pm

W

6T

 

Won 129-77

SUN

18

Arundel Bowls Club

H

2.30pm

W

8R Mix

 

Won 159- 118

MON

19

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

19

Dover League Deal

 

 

G

 

 

 Lost 28-42

MON

19

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

20

Lyminge

A

2.30pm

W

 

3T

 Won 40-32

TUES

20

FOB Boughton

A

6.00pm

G

6T

 

 Won 118-84 (6-2)

WED

21

Thanet

A

2.30pm

W

 

4T

 Lost 79-82

THUR

22

Dover League Victoria Park

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Lost 44-75 (2-10)

FRI

23

Ladies Open Invitation Fours

H

All Day

W

Both

Greens

Winners Marden

R/up Bearstead

FRI

23

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

24

 

 

 

 

 

 

 

SUN

25

EKMTL - Ashford T

 H

 

 

 

 

 Won 113-69 (7-1)

MON

26

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

26

Dover League River

 

 

G

 

 

 Lost 29-30

MON

26

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

27

Ash

A

2.30pm

W

 

3T

 Won 46-44

TUES

27

Faversham

H

2.30pm

W

 

3T

 Lost 27-34

TUES

27

FOB Ashford Town

H

6.00pm

G

6T

 

 Won 121-43 (8-0)

WED

28

Tilmanstone

H

2.30pm

W

6T

 

 Cancelled

THUR

29

Dover League Dourside (River)

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Won 76-67 (8-4)

FRI

30

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

30

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 


JULY 2017 



Jump to:   April   May     June    July   August   September

SAT

1

St Chads Bowls

H

2.30pm

W

6R Mix

 

 Won 116-79

SUN

2

EKMTL Faversham

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Won 104-76 (7-1)

MON

3

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

3

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

4

Tilmanstone

H

 2.30pm

W

 

3T

 Won 39-26

TUES

4

FOB Faversham

A

6.00pm

G

6T

 

 Won 122-81 (6-2)

WED

5

Herne Bay Trophy

H

2.30pm

W

6T

 

 Lost 85-122

THUR

6

Herne Bay

H

2.30pm

W

 

6T

 Lost 75-83

THUR

6

Dover League Betteshanger

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Lost 51-71 (4-8)

FRI

7

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

7

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

8

Thanet

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Lost 79-81

SUN

9

Oyster Juniors

H

2.00pm

G

6R Mix

 

 Lost 73-83

MON

10

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

10

EKMTL Cliftonville

A

2.30pm

W

6T Mix

 

 Won 113-104 (5-3)

MON

10

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

11

River

A

2.30pm

W

 

3T

 

TUES

11

FOB Herne Bay

A

6.00pm

G

 6T

 

 Won 110-87 (5-3)

WED

12

Whitstable

A

2.30pm

W

 

6T

 Lost 92-99

THUR

13

Dover League Kearsney

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Lost 69-75 (3-7)

FRI

14

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

14

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

15

Sandwich

H

2.30pm

W

6T

 

Won 106-68 

SUN

16

KCBA U25 Singles

H

All Day

W

Both

Greens

 

MON

17

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

17

Dover League Gateway

 

 

G

 

 

 

MON

17

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

TUES

18

Hythe

A

2.30pm

W

 

4T

 Won 71-61

TUES

18

FOB Whitstable

H

6.00pm

G

6T

 

 Won 133-75 (7-1)

WED

19

 

 

 

 

 

 

 

THUR

20

EKBA v London Parks

H

2.00pm

W

6R

 

 EKBA won

THUR

20

Chislet

A

2.30pm

W

 

2T

 Won 39-28

THUR

20

Dover League St Margarets

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Won 89-44 (12-0)

FRI

21

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

21

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

SAT

22

Hythe

H

2.30pm

W

6T

 

 Won 106-89

SUN

23

Ladies Open Triples

H

All Day

W

Both

Greens

 Thanet

MON

24

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

24

Dover League Betteshanger

 

 

G

 

 

 Won 36 - 18

MON

24

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 

MON

24

Lyminge

H

6.00pm

G

6T

 

 

TUES

25

Victoria Park

H

2.30pm

W

 

3T

 Lost 49 - 56

TUES

25

FOB Boughton

H

6.00pm

G

6T

 

 Lost 94 - 112 (2-6)

WED

26

 

 

 

 

 

 

 

THUR

27

Wear Bay

H

2.30pm

W

 

3T

 

THUR

27

Dover League Tilmanstone

H/A

6.00pm

G

2T

 

 Won 69 - 63 (8 - 4)

FRI

28

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

 

 

 

FRI

28

2 Wood League

H

6.00pm

G

 

 

 

FRI

28

Club Tour

Newton Abbott

 

 

 

 

 

 Lost 98 - 108

SAT

29

Club Tour

 

 

 

 

 

 

SUN

30

Club Tour

Howard Park

 

 

 

 

 

 Won 105 - 102

MON

31

Major Carroll

H

2.00pm

G

 

 

 

MON

31

Dover League Victoria Park

 

 

G

 

 

 

MON

31

Ladies League

H

6.00pm

G

 

 

 


AUGUST 2017 

Jump to:   April   May     June    July   August   September

TUES

1

Folkestone Park

H

2.30pm

W

2T 

TUES

1

FOB Ashford Town

A

6.00pm

G

6T


Won 116 - 55 (8-0)

WED

2

Milton Regis

H

2.30pm

W

6T Mix


Won 107 - 103

THUR

3

EKMTL Herne Bay

H

2.30pm

W

6T Mix

 

Lost 93 -99 (2.5 - 5.5)

FRI

4

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

4

2 Wood League

H

6.00pm

G

SAT

5

Ashford Rail

H

2.30pm

W

6T Mix

SUN

6

Belmore Cup

H

2.30pm

W

MON

7

Major Carroll

H

2.00pm

G

MON

7

Dover League Aylesham

G

MON

7

Ladies League

H

6.00pm

G

TUES

8

Wear Bay

A

2.30pm

W

3T

WED

9

Spring Park

H

2.30pm

W

7T

5T

Men lost 106 - 119

Ladies won 94 - 54

THUR

10

New Romney

H

2.30pm

W

6T

Won 98 - 78

THUR

10

Dover League Sandwich

H/A

6.00pm

G

2T


Lost 49-86 (0-12)

FRI

11

Rotary Match

H

9.30am

G

 

 

FRI

11

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

11

2 Wood League

H

6.00pm

G

SAT

12

EKMTL Birchington

H

2.30pm

W

6T Mix

 

Lost 86 - 99 (2.5-5-5)

SUN

13

St Lawrence

A

2.30pm

W

6T


Lost 90-97

MON

14

Major Carroll

H

2.00pm

G

MON

14

Dover League Ash

G

MON

14

Ladies League

H

6.00pm

G

TUES

15

Aylesham & Snowdown

A

2.30pm

W

6T


Lost 83-107

WED

16

Gateway

A

2.30pm

W

3T 

Lost 33-52

THUR

17

Dover League Deal

H/A

5.45pm

G

2T

FRI

18

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

18

2 Wood League

H

6.00pm

G

SAT

19

Mens Drawn Pairs

H

All Day

G

Both

Greens  

Bryan Nicholson & Rod Hummel

SUN

20

KCBA Patrons (Cooks Cup)

BELMORE CUP

H

All Day

W

Both

Greens  

Men 161 Ladies 106

MON

21

Major Carroll

H

2.00pm

G

MON

21

Dover League Sandwich

G

MON

21

Ladies League

H

6.00pm

G

TUES

22

 

 

 

 

 

WED

23

Ash

A

6.00pm

G

5T


Won 94-90

THUR

24

D/L Pres'n Match at Kearsney

A

2.30pm

W

1T

THUR

24

Minster

A

2.30pm

W

6T


Won 108 - 88

THUR

24

Kearsney

A

2.30pm

W

4T 

Drew 59 - 59

FRI

25

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

25

2 Wood League

H

6.00pm

G

SAT

26

Deal

H

2.30pm

W

6T


Won 99 - 61

SUN

27

Dickins Trophy

H

All Day

W

Mixed

Triples

MON

28

Bank Holiday

TUES

29

Lyminge

H

2.30pm

W

3T 

Lost 43 -46

WED

30

Open Top Team Tournament

H

All Day

W

Both

Greens

THUR

31

EKMTL Barham

A

2.30pm

W

6T Mix

Lost 60 - 74 (2-6)


SEPTEMBER 2017 


Jump to:   April   May     June    July   August   September

FRI

1

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

1

2 Wood League

H

6.00pm

G

15 ends

SAT

2

Ladies Drawn Pairs

H

All Day

G

SUN

3

EKMTL Cliftonville

H

2.30pm

W

6T Mix

 

Won 115-109 (4.5-3.5)

MON

4

Major Carroll

H

2.00pm

G

MON

4

Ladies League

H

6.00pm

G

TUES

5

Deal

H

2.30pm

W

4/5T 

Won 84 - 76

WED

6

Betteshanger

H

2.30pm

W

3/4T

THUR

7

Bowlers on Tour

H

2.00pm

W

12T Mix


Lost 171-237

FRI

8

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

8

2 Wood League

H

6.00pm

G

15 Ends

SAT

9

Matthews/Allen Cups

H

All Day

G

Both

Greens

SUN

10

 

 

 

 

 

MON

11

Bucks. County President's Tour

H

1.30pm

W

6R

Lost 95-117

MON

11

Major Carroll

H

2.00pm

G

MON

11

Ladies League

H

6.00pm

G

TUES

12

EKMTL Minster

H

2.30pm

W

6T Mix

 

Won 146-60 (8-0)

WED

13

Cheriton

A

2.30pm

W

6T Mix

Won 111 - 74

THUR

14

Whitstable

H

2.30pm

W

6T

Won 104 - 75

THUR

14

Faversham

A

2.30pm

W

       3T

Won 57 - 24

FRI

15

Ladies Jubilee Competition

H

2.00pm

G

FRI

15

Hythe

A

2.30pm

W

6T

Drew 89-89

SAT

16

Finals Day

H

All Day

W

Both

Greens

SUN

17

MON

18

Closing Week Competition

H

2.00pm

G

TUES

19

EKMTL Finals

H

All Day

W

WED

20

Closing Week Competition

H

2.00pm

G

THUR

21

 

 

 

FRI

22

Closing Week Competition

H

2.00pm

G

SAT

23

Men's Closing Day

H

2.30pm

W

SUN

24

Ladies Closing Day

H

2.30pm

W



Back to:   April   May     June    July   August   September

Make a free website with Yola